• Quo Vadis MSK očima mladých v Českém Těšíně

  Proběhlo další setkání k projektu Quo Vadis MSK očima mladých. Tentokrát jsme se setkali se studenty v Českém Těšíně a pracovali na třech projektech, jejichž realizace by mohla velmi příjemně ovlivnit život v tomto městě.

  , ,
 • Projekt Quo Vadis MSK - lednový rozvojový den

  Máme za sebou další rozvojový den v rámci projektu Quo Vadis MSK očima mladých! Tentokrát jsme strávili celý jeden den se studenty z Ostravy a Karviné. Studenti pilně pracovali nejen na svých projektech, které nabírají stále konkrétnější podobu, ale také na své komunikaci a prezentačních dovednostech. Pro setkání jsme využili prostředí budovy New Dimension s.r.o. ve Frýdku-Místku, které se studentům moc líbilo a poskytlo nám příjemné zázemí pro tvůrčí práci. Již nyní se těšíme na další setkání, které nás čeká na konci ledna v Bruntále.

   

   

  ,
 • Lektor dalšího vzdělávání (75-001-T) - zkouška

  Dne 16.1.2018 od 9.00 bude probíhat zkouška, dle § 5 vyhlášky č. 208/2007 Sb. o podrobnostech stanovených k provedení zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, profesní kvalifikace Lektor dalšího vzdělávání (75-001-T).

 • Předvánoční Quo Vadis MSK

  I v předvánočním čase jsme si udělali prostor pro studenty a strávili s nimi  tentokrát celý jeden den. 13.12. jsme v Bruntále zařídili pro studenty zapojené do projektu QUO VADIS MSK očima mladých omluvenku ze školy a užili si den plný prezentačních dovedností, video tréninků a práce s žádostmi o dotace. Pro studenty to byl den plný práce, ale také zábavy a nových zkušeností. Pro nás lektorky to byla především úžasná podívaná při sledování pokroků jednotlivých účastníků především v oblasti mluveného projevu. Opět vládla velmi přátelská atmosféra, a my se už těšíme na další společné setkání!

  ,
 • NEW DIMENSION PARTNEREM 18. ROČNÍKU SLAVNOSTNÍHO GALAVEČERA „REGION PRO SEBE“

  Dne 4. prosince 2017 se uskutečnil 18. ročník slavnostního společenského galavečera Region pro sebe 2017, na kterém byly oceněny firmy i jednotlivci za přínos k rozvoji Moravskoslezského kraje. Novinkou tohoto galavečera bylo předání ocenění "SCHOOL FRIENDLY" institucím spolupracujícím s jednotlivými stupni škol. Výherce této soutěže vyhlásili náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny spolu s jednatelkou společnosti New Dimension, s.r.o. a také vedoucí sekce vzdělávání Sdružení Radkou Šuškovou.

  Soutěž SCHOOL FRIEDLY probíhala od února do listopadu letošního roku a její zaměřením bylo ocenit společnosti, jež spolupracují s různými typy škol od mateřských po vysoké.

  Fotogalerii a reportáž z této krásné akce najdete zde:

  http://www.msunion.cz/zpravodajstvi/aktuality/galavecer-region-pro-sebe

   

 • ZKOUŠKA PROFESNÍ KVALIFIKACE 75-001-T LEKTOR DALŠÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

  Dne 16.1.2018 od 9.00 do 12.00 proběhne v naší společnosti autorizovaná zkouška profesní kvalifikace 75-001-T Lektor dalšího vzdělávání.

  Pokud máte o tuto zkoušku zájem, prosím kontaktujte paní Dagmar Alexovou: alexova@newdimension.cz

   

 • Projekt „Quo Vadis“ už pracuje na akčních plánech

  Projekt Quo Vadis – MSK očima mladých pokračuje! Opět jsme se setkali se studenty v Bruntále. Projektové záměry už získávají konkrétnější podobu, pracujeme na akčních plánech, které obsahují jednotlivé kroky potřebné k dokončení projektového záměru. Studenti si k nim přiřadili také termíny, do kdy by měly být jednotlivé části hotovy a kdo je za ně zodpovědný. V prosinci nás čeká společný dvou den, který studenti stráví s lektory z New Dimension s.r.o. při získávání znalostí a dovedností v oblasti efektivní komunikace, projektového řízení a dalšího.

  ,
 • Soutěž „School Friendly“ je ve finiši!

  Dne 30. 10. 2017 byla ukončena soutěž School Friendly. Vyhlašovatelem této soutěže bylo Sdružení pro rozvoj MSK, New Dimension, s.r.o. hlavním partnerem, a garantem soutěže byl náměstek hejtmana pan Stanislav Folwarczny. Smyslem tohoto ocenění je ukázat dobrý příklad spolupráce a aktivního soužití firem a škol.

  Dne 9. 11. 2017 zasedla komise, která hodnotila zaslané přihlášky a vybrala 5 firem, které budou oceněny cenami Sdružení, a to na slavnostním 18. ročníku galavečera REGION PRO SEBE, které proběhne v Clarion Congress Hotelu Ostrava.

  Děkujeme všem 23 přihlášeným firmám, že se zapojili do této soutěže a těšíme se na slavnostní okamžik předávání výhry pěti výhercům.

 • Rozvoj v Nové dimenzi

  I u nás v New Dimension, s.r.o. “neusínáme na vavřínech“ a stále pracujeme na našem rozvoji.

  A jak takový rozvoj u nás vlastně vypadá, na to se můžete podívat právě tady:

   

  https://www.magisto.com/video/fV0vW1xfcAMuHjoGCjwVAHpf?l=vsm&o=w&c=c&u=c

 • "QUO VADIS" - setkání v listopadu

  V listopadu jsme měli možnost se setkat s mladými lidmi, kteří chtějí změnit svůj region v rámci projektu Quo Vadis – MSK očima mladých. Sešli jsme se tentokrát na Vysoké škole práva a podnikání v Ostravě – Michálkovicích. Studentům byl projekt detailně představen, odpovídali jsme na spoustu dotazů a v závěru setkání se nám podařilo vytvořit dva projektové týmy, které si vybraly oblast, které se budou blíže věnovat. Těšíme se na společnou práci a další setkání.

   

  ,
 • QUO VADIS – MSK OČIMA MLADÝCH“ UŽ MÁ SVÉ PROJEKTOVÉ TÝMY

  Dne 18. 10. 2017 se lektorky z New Dimension, s.r.o. Kristýna Pochvalitová a Alžběta Butorová v rámci projektu „Quo Vadis - MSK očima mladých“ setkaly se studenty v Bruntále. Podařilo se jim vytvořit čtyři projektové týmy, které začaly pracovat na svých projektech. Nyní mají všechny týmy danou definici projektu a na příštím setkání se budeme věnovat rizikům a přínosům konkrétních návrhů. V průběhu celého setkání panovala tvořivá, přátelská atmosféra a všichni už se těšíme na setkání další.

  ,
 • "QUO VADIS" tentokrát ve Frýdku-Místku

  Dne 4. 10. 2017 jsme se opět setkali s dalšími mladými lidmi v rámci projektu Quo Vadis, tentokrát ve Frýdku-Místku. Jednalo se o studenty školy Goodwill - vyšší odborné školy, s. r. o.  Součástí prezentace byla také přednáška majitelky společnosti New Dimension, s.r.o., Radky Šuškové. Studentům představila svou životní cestu a také předala motivující vzkaz - " Pokud máme možnost něco ovlivnit, měli bychom se této příležitosti pevně chytit."

  Na tuto poutavou přednášku navázala Kristýna Pochvalitová z New Dimension, s.r.o. s pozvánkou k projektu Quo Vadis, který je pro studenty právě tou zmiňovanou možností něco ovlivnit. Celé dopoledne strávené na Goodwillu se studenty bylo velmi příjemné a zajímavé pro všechny zúčastněné, někteří studenti využili pozvánky na další setkání a zapojení do projektu.

  Můžeme se tedy těšit na další spolupráci a „mladé“ změny. :)

   

  ,
 • KONFERENCE „UPLATNITELNOST A PODPORA TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ INOVATIVNÍMI METODAMI“ JE ZA NÁMI!
  ,
 • Setkání majitelů Malých a středních firem

  Vlastníte malou nebo střední firmu? Chcete se na chvíli zastavit a sdílet své zkušenosti? Inspirovat se ze života jiných firem nebo se pochlubit svými úspěchy? Pak neváhejte a přijďte na Setkání majitelů malých a středních firem ve Frýdku-Místku!

 • "QUO VADIS aneb MSK OČIMA MLADÝCH" POKRAČUJE!

  Dne 27. 9. 2017 proběhlo na Městském úřadě v Bruntále setkání studentů k projektu Quo Vadis – MSK očima mladých. Setkání se zúčastnilo celkem třináct studentů z různých středních škol, které byly v rámci Quo Vadis osloveny, a tito studenti projevili zájem se do tohoto projektu zapojit. Z této skupiny mladých lidí pak vznikly dva projektové týmy, které budou dále systematicky pracovat na vybraných tématech až do dubna 2018. Studenty přišli podpořit představitelé města Bruntál: pan starosta Ing. Petr Rys, MBA a jeho tiskový mluvčí Bc. Jiří Ondrášek, dále pak ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Ing. Radúz Mácha a zástupci firmy OSRAM Česká republika s.r.o.: personální ředitelka Mgr. Hana Bobrovská a specialista pro nábor zaměstnanců Mgr. Tomáš Františ.  Vše proběhlo ve velmi příjemné atmosféře plné nápadů a kreativity.

  Celou tuto akci pro Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje uspořádaly Kristýna Pochvalitová a Radka Šušková z New Dimension, s.r.o. Další setkání proběhne 18. 10. 2017 opět v prostorách Městského úřadu města Bruntál.

  ,
 • „PARTNERSTVÍM K ROZVOJI“

  To je název další konference, kterou přináší letošní podzim. Tato akce je doslova nabitá krásnými tématy a příspěvky našich moravskoslezských koučů. Více než lákavě zní například název workshopu „Koučink v pohybu aneb koučování s provázkem“ nebo třeba „Sám sobě dveřmi jsi i dveřníkem“.

   A jak už je u Asociace Integrativních Koučů zvykem, účastnící se v závěru akce mohou těšit jak na networking, tak na zábavný program „s nejedním překvapením“. Konference AIK se koná 10. – 11. 11. 2017 v Domě kultury AKORD Ostrava – Zábřeh, s.r.o. New Dimension s.r.o., tentokrát jakožto bronzový partner akce, vás srdečně zve k účasti!

   

  WEB KONFERENCE: HTTP://KONFERENCE-KOUCINK-V-PRAXI.WEBNODE.CZ/

  WEB E-SHOPU AIK: HTTP://ASOCIACE-KOUCU.WEBNODE.CZ/

   

 • „SCHOOL FRIENDLY“ JEDE

  Není žádnou novinkou, že se New Dimension, s.r.o. stalo partnerem soutěže pro firmy z regionu. Cílem této soutěže je ocenit ty „kteří už roky dělají hodně pro děti a mladé lidi, a poděkovat jim“ říká Radka Šušková. O tom, co je v soutěži SCHOOL FRIENDLY svěžího a zajímavého se můžete dozvědět z článku Radky Šuškové, který vyšel v aktuálním, tj. podzimním čísle Zpravodaje, které vydává Sdružení pro rozvoj MSK.

  Čtěte více na: http://www.msunion.cz/data/files/000/000/002/02-2017-tisk-1203.pdf

 • DRUHÝ ROČNÍK KONFERENCE JE TADY!

  Rádi bychom vás pozvali na 2. ročník konference s názvem: „UPLATNITELNOST A PODPORA TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ INOVATIVNÍMI METODAMI“, který se koná 3. října 2017 od 9:00 hodin v prostorách Obchodní akademie a VOŠ sociální v Ostravě, a i v tomto případě se můžete těšit na zajímavé diskuzní bloky. Třeba na ten, který moderuje Radka Šušková z New Dimension, s.r.o. – tento blok se jmenuje „Celoživotní vzdělávání v technických oborech“ a začíná v 11:30 – 12:30.

  Přijďte se podívat a zapojit se, přihlášky na akci lze podávat do 29. 9. 2017 na http://registrace.spcr.cz/konference?eventId=512&controller=event&task=individualRegister

   

 • SCHOOL FRIENDLY - ocenění pro firmy, které převzaly zodpovědnost za budoucí generace!

  New Dimension s.r.o. se stalo partnerem další smysluplné akce, jejímž posláním je veřejně ocenit ty firmy, které spolupracují s různými typy škol, od školek až po vysoké školy, čímž podporují a posunují dále spolupráci firem a škol. Pomáhají tak měnit myšlení a přebírají zodpovědnost za budoucí generace.

  Ocenění nejúspěšnějších firem proběhne na Galavečeru REGION PRO SEBE, který se uskuteční v prosinci roku 2017, a kterého hlavním organizátorem je Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje z. s.

  Více o soutěži se dozvíte zde: https://schoolfriendly.zombeek.cz/index.html

 • Slavnostní galavečer Region pro sebe - 12. 12. 2016

  Poosmé představitelé Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje vybírali firmy, podniky, instituce a osobnosti, které dlouhodobě pomáhají rozvíjet a zviditelnit region. Stalo se tak 12. 12. 2016 v hotelu Clarion Congress Hotel Ostrava na slavnostním společenském galavečeru Region pro sebe, který letos již posedmnácté pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje společně se Společenstvím průmyslových podniků Moravy a Slezska.

  Region pro sebe je tradičním setkáním členů Sdružení a významných představitelů kraje, měst a obcí. Letošního ročníku se zúčastnilo i New Dimension, s.r.o., a to nejenom jako člen Sdružení ale také jako marketingový partner akce. Slavnostní atmosféru tohoto hezkého večera nám pomůže připomenout následující odkaz:

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-o...

 • Zaměstnanci si polepší. Firmy jim letos přidají

  Nejen vyšší mzdy, ale i nejrůznější benefity. To je strategie firem v době, kdy na trhu práce chybí lidé. Ochotu firem zvyšovat mzdy právě kvůli nedostatku pracovních sil potvrdila i Radka Šušková, odborník na personalistiku z České asociace interim managementu a jednatelka společnosti New Dimension, s.r.o. Reportáž České Televize k tématu „Platy a zaměstnanecké benefity“ byla odvysílána na ČT1 na Severní Moravě, a celostátně ji bylo možno vidět na ČT24. Tuto reportáž si můžete prohlédnout jednoduše na tomto odkazu:

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/417231100030105-udalosti-v-regionech/obsah/514127-platy-v-kraji-porostou
   

  Článek k tématu v Deníku s citací Radky Šuškové najdete zde:

  http://karvinsky.denik.cz/podnikani/zamestnanci-si-polepsi-firmy-jim-letos-pridaji-20170116.html

 • Konference "Stop odlivu pracovníků z kraje"

  Konference Stop odlivu pracovníků z kraje hledala řešení, jak zastavit odchod obyvatel z regionu, kdy organizátoři společně s účastníky diskutovali, co náš region potřebuje, aby se nepříznivý trend odlivu zejména mladých lidí z kraje zastavil, a naopak, aby obyvatelé měli důvod v regionu zůstat.

  New Dimension, s.r.o. na této konferenci reprezentovaly: obchodní ředitelka Lenka Chýlková, a zkušená lektorka a koučka Iveta Štvartáková, která vedla jeden z pracovních workshopů, na kterém účastníci společně formulovali východiska a konkrétní řešení v následující oblasti: co potřebují firmy a lidé, aby se jim lépe žilo v MSK.

  Účastníci workshopu došli k závěru, že nadšení a nakažlivý vztah ke kraji musí jít z jednotlivce a pak nebude potřeba řešit situace obdobného charakteru, což je v podstatě apel na nejvyšší politiky, aby šířili pozitivně objektivní postoj ke kraji i místním zaměstnavatelům.

   

  Tiskovou zprávu z konference najdete na

  http://www.msunion.cz/zpravodajstvi/aktuality/konference-stop-odlivu-pra...

 • STOP odlivu pracovníků z Moravskoslezského kraje

  Přijměte pozvání na letošní únorovou konferenci na téma:

  „STOP odlivu pracovníků z Moravskoslezského kraje“,

  kterou pořádá Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje, jehož je New Dimension s.r.o. aktivním členem a spoluorganizátorem i této akce. Cílem konference je společné hledání a formulování východiska a konkrétního řešení, jak zastavit odliv zejména mladých lidí z regionu. Tato konference v sobě spojuje cyklus celodenních přednášek i workshopů, a to za účasti zástupců MS kraje, měst ale také škol a firem.

  Těšíme se na Vaši aktivní účast při hledání společné budoucnosti našeho regionu!

  STOP odlivu pracovníků z Moravskoslezského kraje

 • KONFERENCE „KOUČINK V PRAXI“

  Využíváte koučovací přístup ve vaši manažerské praxi, zajímají vás novinky a dobré nápady? Pokud ano, přijďte se podívat na 4. ročník konference ASOCIACE INTEGRATIVNÍCH KOUČŮ "Koučink v praxi", která se koná 4. -5. 11. 2016 v prostorách KD AKORD. New dimension, s.r.o. je partnerem akce a vřele Vám doporučuje to nejcennější, prožitek a osobní zkušenost. Těšíme se na Vás!

  Více informací naleznete zde:

 • R (EVOLUCE) JE TADY! JSME V NÍ

  Aneb: „ Milá změno, vítej do našeho života.“

  Nevíme, jestli je to změna milá, ani jestli ji vítáme do svého života. Nejspíš to bude stejně, jako se to děje v případě všech změn: někdo ji vyvolává, někdo ji vítá, někdo ji sleduje a někdo ji chce zastavit. Tak nám to evolučně příroda nastavila v hlavě. Změna nás ohrožuje a změna nás posunuje. O jaké změně mluvíme? O změně revoluční – o revoluci v průmyslu. Není to novinka, píše se o ní dost často a bude se kolem ní mluvit, psát a konat. Digitalizace, kybernetika, automatizace – pojmy skloňované v souvislosti s INDUSTRY 4.0.

  Vývoj společnosti se posunuje zase o další krok. Jsme v nové fázi. Tak nějak tušíme, že svět se mění a lidé taky.

  Je tady ale jedna otázka, na kterou hledáme odpověď: Kolik toho víme o tom, jak motivovat lidi v době velké změny v PRŮMYSLU, jak je motivovat k jejímu přijetí, realizaci a stabilizaci?

  Když vyjdeme z principu, že „dělat to, co vždycky, znamená dostat to, co vždycky,“ vychází nám, že i v oblasti MOTIVACE musíme začít jednat jinak. Lehce se to řekne, špatně  dělá. Brání nám v tom zajeté koleje zvyků, obvyklých postupů, zavedených motivačních stereotypů.

  Takže pojďme mluvit o další nenápadné revoluci, o které toho není tak moc slyšet. Je to revoluce v motivačním přístupu, je to vývojová fáze -  MOTIVACE 3.0. Pokud jste o ní zatím neslyšeli, přečtěte si knihu „Pohon“ Daniela Pinka. A až si ji přečtete, přemýšlejte spolu s námi, jak INDUSTRY 4.0 a MOTIVACE 3.0 spolu souvisí a co musíme udělat, abychom přežili?

  Vědecké výzkumy prokazují už od poloviny 20. století jasně, že kromě cukru a biče existuje jiná silná motivace, máme ji vrozenou – máme v sobě MOTIVACI hledat, učit se, objevovat. Aby mohla fungovat, potřebuje správné prostředí.

  Žijeme v období změn a přehodnocování náhledů na postupy a činnosti, které dlouho fungovaly a už nefungují. To, co před pár lety byly ojedinělé pramínky názorů, je teď souvislá řeka změn, které nazýváme transformací. Možná, že nemáme čas se zastavit a pojmenovat, co se to vlastně děje?  Změna je v pohybu a nevratná, otázka nezní, jestli se do změny zapojíme, ale kdy se opravdu zapojíme? Je to naše šance nebo náš začínající zánik?

  Měníme a zdokonalujeme technologie, stroje, výrobní linky, logistiku. Měníme i své myšlení? Umíme opravdu opustit zajeté koleje motivování, které už vážně nefungují? Jak dlouho ještě půjdeme hlavou proti zdi?

  Pokud chceme úspěšně projít transformací, musíme se rychle naučit vnímat obě vývojové změny v souladu. A začít se změnou u sebe.

  Až ve firmách uvěříme, že MOTIVACE funguje jinak a omezíme zvyk zaměřovat se u lidí na vnější motivaci, dostaneme šanci přežít transformaci ve společnosti.

  Až ve firmách uvěříme tomu, že mnoho zažitých přístupů k lidem jsou jen zakořeněné zvyky a jsou dlouhodobě kontraproduktivní, můžeme začít mluvit o změně.

  Až začneme opravdu pracovat s tím, že lidé s nadšením a bez odměny dokáží udělat  zázraky, uvidíme „skrytý poklad,“ který jsme měli na očích po celou dobu.

  R (evoluce) je tady! Jsme v ní a víme, že chceme obstát a přežít. Hledáme odpovědi. I když ještě přesně nevíme jak, víme proč. Protože změnit postoje lidí znamená vnímat jejich hodnoty. Připustit, že každý může smysl změny vidět jinde. To jsou pro nás dveře, kterými chceme vejít do budoucnosti.

   

  Iveta Štvartáková, New Dimension, s.r.o

 • TIETO Greenhouse 2016 - program rozvoje talentů

  V letošním roce se program Greenhouse posunul do nové dimenze. Jeho hlavními znaky jsou mezinárodní tým talentů a nové technologie jako virtuální realita a internet věcí a služeb. Letos bylo manažery do tohoto rozvojového programu nominováno sedm účastníků z České republiky a pět ze zahraničí, Norska, Německa, Rakouska, Lotyšska a Finska.

  Talenti se rozvíjejí v oblastech leadership, efektivní komunikace, vztahů mezi kolegy a s klienty, prohlubují si dovednosti ve výkonové a postojové rovině. Získané dovednosti využívají a trénují při práci na třech projektech Internet of Things – Czech Market Analysis, Internet of Things – Start Ups a World Business – Engaged Customer, kde zadavateli jsou Tomáš Gavlas, Tieto Czech s.r.o. a Carsten Henke a Andreas Bartoli, Tieto Germany GmbH.

  Tento multikulturní přístup má mnoho pozitivních přínosů. Jedním z hlavních přínosů je, že se potkávají lidé z různých národních i firemních kultur. Účastníci se tak mohou navzájem inspirovat a bourat paradigmata, které je omezují při jejich práci na běžných pracovních úkolech.

  Důležitá je také práce na tématech, které mají mezinárodní přesah a kde si mohou účastníci rozšiřovat své odborné a teoretické znalosti. Naučí se chápat specifika multikulturálních týmu.

  U projektů Internetu věcí a služeb mají účastníci možnost pracovat na tématech, které se stávají budoucností nejen firmy Tieto, ale celého průmyslu a nastupující 4. průmyslové revoluce.

  Naše společnost New Dimension, s.r.o., která připravuje program už 8 let, sestavila také letos multikulturální tým lektorů a konzultantů, kteří se starají o růst talentů po dobu celého roku. Všechny aktivity běží v anglickém jazyce, koučink se zahraničními účastníky je veden přes Skype a Lync meeting. Projektové týmy konzultují také virtuálně formou live meetingů.

  Projekt realizujeme na různých místech – v Praze, v budově New Dimension, s.r.o. ve Frýdku – Místku, v Ostravě na Tieto Czech s.r.o..

  Pestrost programu je důležitá proto, aby účastníci dokázali reagovat na změny a především naplnili klíčové směřování programu – INOVACE – MOTIVACE -  ENERGIE

   

  Miroslav Marek a Dana Mikesková, New Dimension, s.r.o.

 • GENERAČNÍ BOHATSTVÍ PRO ROK 2020

  Jak bude vypadat předávání zkušeností mezi lidmi různých generací v budoucnosti? Funguje to dnes, jako to fungovalo před 100 lety? A bude to fungovat i v budoucnu?

  Vybavte si text písničky z dětství „Pec nám spadla“.  Když vám v duchu naskočí její další slova, uslyšíte: „starý pecař není doma a mladý to neumí…“  Téma „starý zkušený  x  mladý nezkušený“ se opakuje v mnoha podobách i v pohádkách, ve filmech. To, co dříve fungovalo naprosto přirozeně v rodinách, vzájemné obohacování různých generací, se pomalu vytrácí. Děti už nemají tolik možností být v denním kontaktu se starší generací, se svými prarodiči, jako dříve. Modely rodiny se mění a tak už nesedíme spolu u jednoho krbu, dokonce už nesedíme spolu ani u jedné televize, ale často každý sám u svého mobilu nebo tabletu.

  A současné modely z rodin se přenáší i jinde – do prostředí větších komunit – do firem. Protože se v interním světě firem pohybujeme stále, můžeme vidět a slyšet, jak se „živý organismus“ firem chová. Vnímáme obrovské bohatství jak u generace nastupujících, tak u generace těch, kteří už se pomalu chystají k odchodu z pracovní pozice. Víme, že potenciál, který je v těchto obou generacích ukrytý, je bohužel jen málo cíleně využitý.

  Téma GENERAČNÍHO BOHATSTVÍ nás zajímá. Chceme vědět, jak je potenciál věkové kategorie 30- a 55+ smysluplně a systematicky využitý ve firemním světě. Je tento zdroj opravdu využívaný v době, kdy se stále více mluví o produktivitě, konkurenceschopnosti a lidském potenciálu?

  Chceme vědět, jak bude GENERAČNÍ BOHATSTVÍ fungovat v roce 2020, 2050. Odpovědi na otázky jsme hledali u studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, u zaměstnanců různých výrobních firem, u personalistů, u majitelů firem, u lidí, kteří už pracovní kariéru ukončili.

  MÁME NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ SE TÉMATU GENERAČNÍ BOHATSTVÍ VĚNUJEME:

  Každá generace má něco, co ta druhá ne, ale z různých důvodů se o to neumí nebo nechce naplno podělit.

  Nováčci zažívají vstup do firem bez motivační adaptace, jejich energie a elán bývá ubitý hned na startu - odcházejí pryč při první jiné nabídce.

  Generace 55+ nevidí možnost nové seberealizace, firma jim nenabízí jinou perspektivu,  cítí ohrožení od mladších kolegů (skupin), budují si ochrannou pozici nepostradatelného.

  Únik know how je plýtváním, starší generace si cenné zkušenosti odnáší při odchodu z produktivního života, občas má pocit, že dělit se a sdílet s mladými je pro ně ohrožující. Mladá generace zase cítí nedostatek příležitosti nebo motivace k tomu, aby se o své know how podělila. Vidíme komunikační a vztahové bariéry, které jsou obhajovány např. generačními rozdíly, jinými komunikačními technologiemi, jinými hodnotami, jinými rituály, slovníkem, vzpomínkami.

  Chybí nám systémový a dlouhodobý přístup, aby se eliminovaly zbytečné předsudky a povrchní vzájemné hodnocení generace 30- 55+. Důsledky mají dopad, který sahá dál, než k vrátnici firmy. Ovlivňují nakonec rodinu, trh práce, kulturu daného regionu, vzniká kruh příčin a důsledků, který se těžko rozplétá.

  Chceme se o změnu přístupu pokusit, spolupracujeme s oběma věkovými skupinami v ročním projektu GENERAČNÍ BOHATSTVÍ. Forma práce v průběhu roku je neobvyklá, nejedná se o trénink nebo školení v obvyklém slova smyslu. Vytváříme nové plochy pro sdílení, volíme nové formy aktivit, spouštíme pomyslnou  kaskádu vlivů, které samovolně a dlouhodobě mění firemní kulturu. Na konci ročního programu se začínají projevovat změny: Zlepšuje se využití potenciálu obou generačních skupin a tím se zvyšuje konkurenceschopnost firmy. Změněná firemní kultura a partnerská komunikace spouští nenásilný a dlouhodobý efekt = změna na jedné úrovni způsobuje změny v jiných úrovních. Vzájemný pozitivní vliv dvou generací posiluje partnerský a spolupodnikatelský přístup, rozšiřuje se přirozený networking, stoupá motivace.  Daří se lépe uchovat know how ve firmě – zachovat a rozvíjet tzv. „gen zakladatelů“. 

 • Formy vzdělávání v nové dimenzi

  V roce 2015 jsme se seznámili se zajímavými lidmi ze společnosti Solirax CoreDev s.r.o. Jsou to mladí lidé, kteří vyvíjejí zajímavé projekty v oblasti aplikací ve virtuální realitě. Jsou to úžasní mladí lidé, kteří pracují již několik let na vývoji v této oblasti a byli vybráni do inkubátoru podnikatelů americkými investory a mohou tak plně rozvíjet své myšlenky. 

  Při společných diskusích jsme se shodli na tom, že virtuální realita je jen nástroj a ne cíl. V tom jsme našli společnou vizi, využívat virtuální realitu jako jednu z forem rozvoje a vzdělávání bez omezení věkové skupiny. 

  V listopadu už Dana Mikesková – manažerka zákaznických projektů – prezentovala myšlenky propojení virtuální reality a rozvoje na Symposiu o virtuální realitě a virtuálním prostoru na Fakultě informatiky a statistiky VŠE v Praze, kde firma Solirax byla hlavním organizátorem této aktivity.

  Firma Solirax už své nápady zkouší realizovat na studentech v Opavě, jak můžete vidět na doprovodném videu:

  https://www.youtube.com/watch?v=pLj9s5U7X4U
  https://www.youtube.com/watch?v=ERMiZ_iPpa8

  A kde jsme našli první konkrétní projev naší spolupráce? Ve dnech 30. – 31. 3. 2016 realizujeme první kulatý stůl ve virtuální realitě v rámci talentového programu, který vedeme ve společnosti Tieto Czech, s.r.o. v Ostravě. Talentový program realizujeme v této společnosti již 8 let, ale tento ročník je výjimečný hned několika aspekty. 

  Poprvé máme skupinu poskládanou z velké části ze zahraničních účastníků – kromě Čechů jsou v ní lidé z Finska, Norska, Rakouska, Německa a Litvy. A právě to nás vedlo k tomu, abychom přemýšleli nad formami výuky, které budeme pro tuto skupinu využívat. Kromě skupinové a individuální výuky, prožitkových aktivit a výuky formou telekonferencí jsme letos zařadili rozvoj ve virtuální realitě. Jak na to budou reagovat účastníci, kteří sami pochází z IT oblasti? To uvidíme. V cíli však máme jasno. Využijeme virtuální realitu jako další možnost rozvoje, ve kterém prožitek umocňuje obsah výuky. 

  Kulatý stůl pro talenty proběhne v prostředí přírody, letiště, tropického ostrova, na oběžné dráze a v prostředí New Dimension. K diskusi v těchto snových prostředích virtuální reality zasednou Radim Jančura ze Studen Agency, Linda Vavříková z Allegrie, Tomáš Mariančík z firmy Solirax a Tomáš Šmahaj z Tieta. Z New Dimension budeme mít v prostoru virtuální reality Danu Mikeskovou, Hannu Ciencialovou a Tomáše Hanáka. Téma kulatého stolu jsou start up firmy a lidé v nich. Klíčová slova jsou motivace – inovace – energie. 

  Našli jsme novou dimenzi v edukativním virtuálním prostoru. A kulatý stůl je jen začátek spolupráce, kterou chceme s firmou Solirax rozvíjet. Máme připraven i projekt, který podpoří jednu z jedenácti priorit Moravskoslezského kraje a může být součástí akčního plánu rozvoje vzdělávání. 

  Prožitek ve virtuální realitě pro rozvoj lidí je nová dimenze, kterou chceme otevírat jak studentům, tak našim zákazníkům z firem, kde dlouhodobě pracujeme. Tak se k nám přijďte podívat, jak to děláme.

  Radka Šušková, jednatelka a poradce managementu New Dimension, s.r.o.
  23. 3. 2016

 • Nahlédněte pod svou vnitřní pokličku a objevte vůni vaší nové dimenze
 • Pozvánka na jarní přednášky
 • Symposium o virtuální realitě

  Dne 28. 11. 2015 v Praze se konalo symposium o virtuální realitě, které bylo pořádáno Fakultou informatiky a statistiky VŠE v Praze spolu se společností Solirax.

  Za společnost New dimension vystoupila na tomto sympoziu Dana Mikesková a přispěla svou přednáškou na téma: "Virtuální realita - Lidé blíže pracovním procesům" aneb o nasazení VR ve firemním vzdělávání.

  ,
 • Talenti a zkušení manažeři

  11. 11. 2015 přijeli za skupinou talentů ze společnosti Tieto Czech s.r.o. – Greenhouse 2015 manažeři z jiných firem. Radka Šušková moderovala kulatý stůl, u kterého zasedli:

  Ivo Benda jr., jednatel greiner packaging slušovice s.r.o., Lucie Chlebková, Group Leader of  Quality Management, Focus Factory 3, Continental Automotive Czech Republic s.r.o.,
  Roman Strakoš, ředitel divize zámky Rožnov p. Radhoštěm, Brose CZ spol. s r.o., Marek Popov, Manager, Server Implementation Tieto Czech s.r.o. 

  Hosté se podělili o své životní manažerské příběhy a inspirovali tak mladé talenty z Tieta Czech s.r.o. na jejich karierní cestě. I hosté si odnesli řadu inspirací z názorů mladých lidí, kteří stojí na začátku svojí karierní cesty a mají své názory na vedení lidí a práci s nimi. 

  ,
 • Spolupráce se studenty UTB

  Od roku 2014 spolupracujeme UTB ve Zlíně, převážně s katedrou Managementu a ekonomiky, kde vyrůstají noví průmysloví inženýři. V loňském roce jsme pro ně připravili ochutnávku z oblasti koučovacích technik a v letošním roce už v zimním semestru vedeme cvičení pro 5. Ročník předmětu Průmyslové moderace. Celý program je navržen tak, aby byl v souladu s přednáškami prof. Chromjakové a podporoval rozvoj dovedností studentů v oblasti moderace. Studenti se učí čtyřfázovou metodu řešení problémů a využívají u toho rétoriku, prezentace, moderace, kladení otázek a další komunikační dovednosti, které v praxi následně jejich zaměstnavatelé ocení. Připravujeme pro studenty také podporu při vedení diplomových prací a zajišťování praxe v prosperujících firmách, kteří jsou našimi klienty. Propojení studentů a firem je budoucnost podnikání nás všech. 

 • Jak se učí dospělí

  Společnost New Dimension, s.r.o. realizuje výtvarný a rozvojový projekt s dětmi ze ZŠ a MŠ Palkovice, ve kterém se děti dozvídají, že učení nekončí s vyzvednutím vysvědčení ze střední či vysoké školy, ale že se rozvíjíme celý svůj život. Tento program odstartovala výtvarná část, ve které děti diskutovaly s lektory o tématu vzdělávání dospělých a své vize ztvárnily do originálních děl, jež pak mohli obdivovat účastníci našich kurzů po dobu téměř půl roku. V rámci projektu si děti také na vlastní kůži vyzkoušely, „Jak se učí dospělí“ tím, že absolvovaly kurz prezentačních dovedností v sídle naší společnosti a odnesly si tak nevšední zážitek a nové znalosti a dovednosti, které uplatní už nyní ve škole, například při prezentaci projektů, na kterých v rámci výuky pracují. Práce s dětmi však obohatila také nás, a to novými pohledy, bezprostředností a energií.

 • Šachy mimo šachovnici

  Mezinárodní šachová škola Interchess navázala spolupráci s firmami New Dimension, s.r.o. a Productive systems, s.r.o., které se zabývají komplexním rozvojem člověka a jeho přípravou na zvládání náročných pracovních situací.

  Cílem této spolupráce je nešachová příprava šachového dorostu, zaměřená na vyvážený rozvoj jejich osobností, psychické odolností, kreativity a přístupu k šachové práci. Příprava probíhá v netradičních prostředích a při netradičních aktivitách tak, aby to děti bavilo a zároveň jim to pomohlo v jejich šachové a později i pracovní kariéře a životě vůbec.

  ,
 • Společnost New Dimension, s.r.o. podpořila realizaci projektu „Sociální automobil“

  Společnost New Dimension, s.r.o. podpořila realizaci projektu „Sociální automobil“ Dacia Dokker určený pro Handicap centrum Škola života Frýdek-Místek, o.p.s., který byl předán uživatelům v červnu 2015.